Pracovní stáže v Německu v létě 2011 se zúčastnily 3 studentky :
Veronika Hamelová (H2B), Michaela Krumpolcová a Lucie Hřebíčková (obě z G3).
Dostaly umístění do překrásného prostředí Bavorských Alp - Ettalu a Unterammergau. 
Dva studenti Adam Bajer a David Bayer (z třídy G2) pracovali na ostrově Wangerooge v Severním moři.

Jak zhodnotila svou práci a tříměsíční pobyt Veronika?
"Paní šéfová byla milá, trpělivá jako všichni ostatní. Pracovala jsem jako pomocná servírka …svým novým německým kolegům mohu za vše poděkovat - nesmáli se mým gramatickým chybám, naopak, slušně mě opravili a byli rádi, že se snažím mluvit… 
Ve dnech volna jsem mohla poznávat krásy Garmisch-Partenkirchenu a vzdálenějšího okolí…Tyto prázdniny hodnotím jako jedny z nejlepších."

Praktikum ve Švýcarsku

Píše se den 4. 6. 2011 a já se vydávám na čtyři měsíce do Švýcarska. Tahle stáž začíná vždy 14-ti denním kurzem na hotelové škole, která se nachází v Passugu, což je přibližně 3 kilometry od města Chur, který je tzv. také hlavním městem kantonu Graubünden.

Tenhle kurz je vytvořený za účelem, aby se stážisté blíže seznámili se vším, co je vlastně na téhle ,,pouti'' čeká. Co si pod tím představit? Tak především, aby každý přibližně znal nápoje a pokrmy, se kterými se dennodenně bude setkávat na pracovišti. Také je důležité se naučit disciplíně, protože to vystihuje Švýcarsko. Už pořekadlo o švýcarských hodinkách není zcestné, protože Švýcaři pozdní příchody neakceptují a na hodinky se dívají častěji, než na cokoliv jiného. Důležité je také naučit se pracovat v týmu, poněvadž na tom je práce v gastronomii založena.

Každý stážista na pobyt v Passugu vzpomíná po zbytek svého života s nostalgií. Pozná spoustu nových lidí z celého světa, učí se vysoké obsluze, ochutná speciality ze švýcarské kuchyně a také zažije spoustu legrace.

Tenhle pobyt je ukončen testy, které nejsou ani z poloviny tak náročné, jak se na začátku zdají. Najdou se i takoví, kteří je nezvládnou, ale tenhle počet se rovná hrstce.

Po krásných dvou týdnech nastává probuzení do reality. Všichni se rozjedou na pracoviště, které jim vedení školy vybralo. Také je důležité dávat si pozor, jak na otázku "Na jakém pracovišti byste chtěli pracovat ?" odpovíte. Já například řekla, že mám ráda přírodu a přiřadili mi pracoviště v národním parku Švýcarska, kde kromě hotelu a přírody bylo také spoustu jelenů a srnek.

Na tomto pohovoru je vůbec důležité, co člověk řekne. Není potřeba perfektní němčina, mít spoustu zkušeností v gastronomii nebo dosažené vzdělání. Důležité je, aby člověk působil tak, že má na to, aby čtyři měsíce od domova zvládl. Zásadně nedávat najevo, že cílem je vydělat si peníze. Spíše říci, že máme zájem se naučit novým zkušenostem, mluvit lépe německy, seznámit se s novými lidmi, poznat kulturu Švýcarska, zvyky atd.

Z vlastní zkušenosti vím, že po příjezdu na pracoviště jsem se ze všech krásných nečekaně probudila. Ono je to ve Švýcarsku všechno jiné než v České republice. U nás si můžeme v práci připadat bezchybní a perfektní, a tam začne být všechno špatně… Švýcarsko je proslulé precizností a přesností. Jen neházet flintu do žita! Žádný učený z nebe nespadl a všechno chce čas. Když jsem začala pracovat, neuměla jsem spoustu věci. Ale když ukážete, že máte snahu, rádi Vám se vším pomůžou. Naučíte se, že všechno jde řešit a přestanete se bát. Nikdo není neomylný. Hlavně nelhat a nekrást, to by Vás také mohlo stát místo.

Mohu všem tuhle stáž vřele doporučit. Vyděláte si peníze, osamostatníte, začnete věřit sami v sebe a možná tam také zůstanete, tak jako se to stalo mně. Doufám, že tu ještě dlouho zůstanu. Nasbíráte mnoho zkušenosti, které Vám nikdo nevezme, a umožní Vám to později najít lepší práci, protože Váš životopis bude bohatý. Přeji mnoho štěstí všem dalším uchazečům, aby jim to vyšlo a splnili si své sny. Bez nich by to nebylo ono.

Já děkuji téhle škole, že umožňuje studentům zúčastnit se zahraničních stáži, protože jinak bych nebyla tam, kde jsem.

Vypracovala Marie Chudějová, studentka-čerstvá maturantka z S2

Na zkušenou do Maďarska!

Ve dnech 11. - 21. 5. 2011 proběhla úspěšná stáž našich tří žákyň v maďarském Szentendre. S tamní hotelovou školou jsme na jaře uzavřeli smlouvu o výměnných pobytech žáků, a tak se mohla uskutečnit v květnu už první výměna. Do Maďarska se vydaly: Vivien Szabóová ze třídy S1., Johana Purmenská ze 2. ročníku oboru Gastronomie a Lucie Dvorská z H2A. Skupinu doprovázel učitel tělesné výchovy, pan Miklós Nagy, pro kterého maďarština není problémem, protože je to jeho rodný jazyk.

Program stáže zahrnoval pobyt ve škole a praxi podle oborů - 1 žákyně pracovala v kuchyni, 1 v obsluze a třetí praktikantka ve cvičné cukrárně. Doprovodný program zajišťoval o prvním víkendu doprovázející učitel a pak hostitelská strana.