Berlín očima cestovatelů z hotelovky

Ve dnech 28. - 30.4.2025 jsme se zúčastnili výletu do hlavního města Německa – Berlína. Cesta nebyla vůbec lehká, odjezd byl o půlnoci, a tak většinu cesty do Drážďan byl autobus, jak by řekli Gróňané, „zhroucen v tichu“.
Kolem 8. hodiny ranní jsme dojeli do Drážďan, hlavního města Saska, kterému se pro svou krásu přezdívá také „Florencie na Labi“. V Drážďanech jsme navštívili proslulý Zwinger, který teď prochází rekonstrukcí nádvoří. Tento zámek byl během destruktivního bombardování
14.2.1945 velmi těžce poškozen. V areálu zámku se také nachází velmi známá zvonkohra se zvonky vyrobenými z míšeňského porcelánu.
Velmi nás zaujala výstava v Rezidenčním paláci, sídle saské královské rodiny, která nesla název „100 Ideen von Glück“, kde jsme měli příležitost zhlédnout historické artefakty z období dynastie Joseon, která vládla Koreji od roku 1392 do roku 1897. Zaujaly nás také šperky královské rodiny včetně slavné diamantové kloboukové spony se zeleným smaragdem. Navštívili jsme také muzeum nazvané Zelená klenotnice, která je nechvalně proslulá tím, že odtud byly v roce 2019 odcizeny klenoty nevyčíslitelné hodnoty...
Odpoledne jsme odjeli do Berlína, kam jsme dojeli kolem 15:00. Navštívili jsme muzeum Berlínské zdi – bariéry, která rozdělila lidská srdce, rodiny a hlavně celé Německo na dlouhých 30 let. Během těchto dlouhých 30 let se tato zeď stala mementem utrpení, bezmoci a hlavně touhy po svobodě.
S návštěvou Berlínské zdi se pojí také „Checkpoint Charlie“. Jednalo se o jeden ze 3 Checkpointů americké armády v rozděleném Berlíně. Prostoru dominuje cedule s nápisy ve 4 jazycích: „Opouštíte americký sektor“ a také „Přijíždíte do amerického sektoru“. Zde také náš první den skončil a následoval přesun do ubytovny v městské části Wannsee.

2. den - „Sie gehen wie Hähne durch die Straßen.“ – Jdou ulicemi jako kohouti

Už název této části vypovídá za vše, druhý den byl více o pěší chůzi než o přesouvání autobusem. Naším prvním cílem byla Brandenburská brána zdobená majestátní kvadrigou (koňským čtyřspřežím). Brána je 26 metrů vysoká a je postavena z pískovce.
Následoval pěší přesun k Reichstagu. V této budově dnes sídlí německý parlament – Bundestag. Tato budova v roce 1933 vyhořela a je známá z fotografie „Vztyčení vlajky nad Reichstagem“. Od roku 1999 zde sídlí Bundestag. Po bulváru Unter den Linden jsme došli k místu, kde stál tzv. Führerbunker – poslední bojiště jedné z největších zrůd lidské historie Adolfa Hitlera, muže, který vehnal celý svět do kolotoče násilí, smrti a strachu. Tomuto karuselu smrti dnes říkáme druhá světová válka. Na místě vůdcova bunkru se dnes nachází parkoviště a jeho pozůstatky se nachází hluboko pod úrovní terénu. U tematiky období třetí říše zůstaneme a přesuneme se na náměstí Bebelplatz. Na tomto místě se v roce 1933 pálily knihy nepohodlných autorů, jako byli např. Heine, Remarque, Freud, Mann, Marx… Na tomto náměstí se nachází Státní opera a také jedna z nejslavnějších univerzit Evropy – Humboldtova univerzita. Jednou z nejlepších částí dne byla návštěva budovy Nového muzea se sbírkou egyptského umění, která se pyšní originálem busty královny Nefertiti. Muzeum
bylo v nedávné době zrekonstruováno a stojí na Muzejním ostrově, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Třešničkou na pomyslném turistickém dortu byla návštěva Alexander platzu, kterému dominuje Fontána přátelství a televizní věž, která je vysoká 365 metrů a ve výšce 207 metrů se nachází otočná restaurace s vyhlídkovou plošinou. Výhled odtud byl opravdu výjimečný!!!


3. den - „Flip-Flops an und rein ins Paradies!“ – Nazuj žabky a hurá do ráje !

Tropical Islands je největším krytým tropickým rekreačním areálem v Evropě a nachází se v bývalém hangáru pro vzducholodě, který byl největší volně stojící halou na světě. V aquaparku se nachází mnoho vodních atrakcí. Můžeme vypíchnout 27 metrů vysokou tobogánovou věž se 4 tobogány. Zde každý mohl strávit svůj čas, jak uznal za vhodné. Někdo se „louhoval“ ve vířivce, někdo sjížděl tobogány a někdo si nenechal ujít gurmánskou pochoutku, vyhlášený Schnitzel.
Chceme tímto poděkovat paní učitelce Adamcové za skvělou organizaci a kýble prolitých nervů při řešení „případu skřínka“ v Egyptském muzeu, paní učitelce Pituchové za to, že byla skvělým parťákem při obchůzkách v muzeích, a za skvělou koupačku v jezeře Wannsee. Paní průvodkyni Andree za skvělý výklad každé památky a rozšíření našich cestovatelských obzorů.

Za účastníky zájezdu
Dominik Snášel, CR 1