Podbeskydský ještěr

Markéta Blažková se v soutěži "Podbeskydský ještěr" umístila na 5. místě. 


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut cursus facilisis nibh eu imperdiet. Suspendisse ultricies ultricies orci. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Etiam ac mauris luctus odio pretium bibendum. Phasellus consequat nunc congue dui ultrices sodales. Vestibulum tincidunt, neque in tristique varius, nisi libero convallis risus, a viverra erat leo in ante. Fusce condimentum, est non rhoncus interdum, elit augue fermentum magna, eu aliquam est purus vitae eros.

Marlenka Cup 2023

Dne 18.4.2023 se žákyně třídy C2 zúčastnily soutěže MARLENKA CUP v Opavě. Soutěžním úkolem bylo vytvořit talířový dezert s využitím  kávy, čokolády a jádrovin v časovém limitu 40 minut. Soutěže se zúčastnilo celkem 14 soutěžících. Žákyně Hana Hrachová se umístila na 4. místě a Kateřina Jančurová na 7 místě.

Havířovský korbel

Soutěž v čepování piva v Havířově

20. místo - Ondřej Vaněk (třída H3)

40. místo - Filip Janošec (třída H3)

VINNÝ COCTAIL CUP 2023

Dne 24. března 2023 se konal 7. ročník setkání spřátelených škol VINNÝ COCTAIL CUP 2023, který pořádala Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví v Bzenci.

Jednalo se o barmanskou soutěž s mezinárodní účastí. Soutěžním úkolem bylo v daném časovém limitu namíchat Fancy Cocktail o obsahu 9 – 44 cl s použitím tichého vína. Hodnotilo se dodržování zásad pro přípravu míchaných koktejlů, chuťové vlastnosti nápoje, dodržení časového limitu a také technika barmana při práci.

Naši školu reprezentovaly žákyně oboru Cestovní ruch ze třídy CR3 Miriama Malinová a Markéta Slováková. Pro děvčata to byla první účast na barmanské soutěži, na kterou se zodpovědně připravovala, využila i dovedností získaných v barmanském kroužku. Žákyně se umístily na pěkném 14. a 16. místě z 23 soutěžících.

Cassovia Cup 2023 Košice

Dne 22. 3. - 24. 3. 2023 jme se zúčastnili mezinárodní barmanské soutěže Cassovia Cup 2023 Košice. Žákyně třídy H3 Petra Danišová a Mariana Toflová soutěžili ve dvou soutěžních kategoriích Soft drink a Long drink. Petra Danišová vybojovala pro naší školu Zlatý diplom.

Školní kolo soutěže v anglickém jazyce studijních oborů

Dne 24. 3. 2023 se uskutečnila soutěž v anglickém jazyce studijních oborů 1. a 2. ročníků. Celkem se přihlásilo 27 žáků. Testy byly úrovně A2 -B1. Plného počtu bodů 33 dosáhli a na prvním místě se shodně umístili  4 žáci: Bordovský Jaromí P1, Válková Nicol CR2, Davidson Angela CR1 a Doubravský Jiří CR2.

Na druhém  místě se umístili 2 žáci – Pavlicová Markéta CR1 a Zátopek Matouš CR1. Třetí místo obsadila Knápková Tereza CR1.

Školní kolo soutěže v anglickém jazyce učebních oborů

Soutěž proběhla ve dnech 15. a 21.3 2023 (týden A a B) pro učební obory prvního až třetího ročníku. Celkem se zúčastnilo 22 žáků.

Test měl tři části:     listening - poslechová část, která se skládala ze dvou typů poslechů

                                 reading -čtecí část - práce s textem, kde vybírali správnou odpověď

                                 Use of English – použití jazyka (gramatika a slovní zásoba)

Soutěžící mohli celkem získat 52 bodů.

Celkové výsledky

1. místo - Beáta Kyralová C1, 52 bodů

2. místo - Akiss Simone Brito KČ2B, 50 bodů

2. místo - Anna Lubijová C1, 49 bodů

Matematický klokan 2023

Dne 17. 3. 2023 proběhlo školní kolo matematická soutěž. Matematický klokan je soutěž v matematice, která má již dlouhou tradici a zapojují se téměř všechny ZŠ a SŠ nejen v České republice, ale i na Slovensku, Polsku i Maďarsku.

Jména a hodnocení nejlepších řešitelů se zasílají do ústředí ke statistickému vyhodnocení za celou republiku.

Výsledky žáků Hotelové školy ve školním roce 2022/2023.

V kategorii Junior pro žáky 1. a 2. ročníku SŠ  počítalo celkem 13 žáků.

Nejlepší výsledky měli tito žáci:

1. místo  Beáta Kyralová C1 - 48 bodů

2. místo  Pavel Pavela KČ1B - 46 bodů

3. místo  Miroslav Barvík CR1 - 39 bodů

               Eliška Mikolášková C1 - 39 bodů

               David Šmajstrla C1 - 39 bodů

V kategorii Student pro žáky 3. a 4. ročníku SŠ a 1. a 2. ročníku Podnikání počítalo celkem 12 žáků.

Nejlepší výsledky měli tito žáci:

1. místo  Adéla Franková H3 - 40 bodů

2. místo  Denis Lechovič  P1 - 38 bodů

3. místo  Josef Kunz CR3 - 32 bodů

               Markéta Slováková CR3 - 32 bodů

Všem účastníkům děkujeme za aktivní účast v soutěži a úspěšným řešitelům gratulujeme!

Soutěž v Ruském jazyku

Výsledky školního kola soutěže pro maturitní obory v RJ:
za 1. ročníky se vítězi stali: Kamila Mužná (H1) a Miroslav Barvík (CR1)
za 2. ročníky zvítězil: Radek Janošec (H2)
za 3. ročníky zvítězil: Adam Černín (H3)

Podbeskydský Ješter

Dne 28. 2. 2023 se studentka druhého ročníku zúčastnila soutěže Podbeskydský Ješter. I přes veškeré snažení se umístila na 13.místě.

Zeměpisná olympiáda

Ve středu 22. Února 2023 se uskutečnilo okresní kolo Zeměpisné olympiády v Novém Jičíně, ve středisku volného času FOKUS. Naši školu reprezentovali tři žáci:

Jiří Doubravský, CR 2

Jan Křižan, CR 1

Kristýna Brázdilová CR 2.

V silné konkurenci všech gymnázií okresu Nový Jičín (Nový Jičín, Frenštát pod Radhoštěm, Příbor a Bílovec) byla Hotelová škola Frenštát pod Radhoštěm jediná střední škola, která se silné konkurence nezalekla a výše jmenovaní žáci naši školu důstojně reprezentovali, patří jim obrovské díky za projevenou odvahu.

Mladý průvodce

V prostorách společenského sálu SŠ společného stravování v Ostravě-Hrabůvce se 15. 2. 2023 konal již 13. ročník mezinárodní soutěže Mladý průvodce pro mladé odborníky v oblasti cestovního ruchu. Žáci ze 12 středních škol z Česka a Slovenska letos soutěžili se svými prezentacemi na téma „Pohádková dovolená“. Jejich úkolem bylo vytvořit nabídku pětidenního pobytově-poznávacího zájezdu pro aktivní dovolenou rodin s dětmi předškolního věku. Soutěžící v rozmezí 12 až 15 minut představili svou prezentaci odborné porotě.

Za naší školu soutěžily a stříbro si odvezly žákyně třídy CR3,  Andrea Godulová a Markéta Slováková.

Těšínská karafa

Ve středu 1. 2. 2023 se žáci naší školy Denisa Hanzlíková ze třídy H2, Mariana Toflová ze třídy H3 a Šimon Nytra rovněž ze třídy H3 zúčastnili sommelierské soutěže „Těšínská karafa 2023“, která se již tradičně koná v prostorách Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně.

Soutěžící nejprve píší odborný písemný test, který obsahuje 100 otázek. Poté následuje degustace anonymních vzorků.  V letošním ročníku rozhodla hodnotící komise, že servis červeného vína v časovém limitu 5 minut předvedou pouze někteří soutěžící. Naši školu reprezentoval v tomto úkolu Šimon Nytra, který předvedl výbornou dekantaci červeného vína.

Zeměpisná olympiáda

Ve středu 25. 1. 2023 se uskutečnilo školní kolo Zeměpisné olympiády. Do okresního kola postupují žáci, kteří se umístili na 1. – 3. místě:

1. místo   Doubravský Jiří, CR2 43,5 b.

2. místo   Brázdilová Kristýna, CR2 37 b

3. místo    Křižan Jan, CR1 31  b.

Ostatním účastníkům děkuji za účast a odvahu, jsou to tito žáci:

Godulová Andrea, Ivančiv Matyáš, Lacina Patrik, Chrapkowicz Erik, Malinová Miriama, Barvík Miroslav, Polášková Natálie, Bartoňová Kateřina, Makový Ondřej.

Pohádkový svět

Dne 24. ledna 2023 se konal na naší škole Den otevřených dveří, kde se žáci třídy C3 – oboru  Cukrář,  účastnili soutěže na Téma: „Pohádkový svět“ - ozdoba na dort z mléčné modelovací hmoty. Monumenty byly vystaveny v suterénu školy.

Všichni příchozí měli možnost hlasovat. Výrobky měly své kouzlo, a proto bylo těžké se rozhodnout, kterému dát svůj hlas. Děkujeme tedy jak soutěžícím za jejich píli, tak hlasujícím za jejich hlasy Celkem bylo 212 hlasů.

1. místo   Lucie Reeseová, 47 hlasů, č. exponátu 9 - Včelka Mája

2. místo   Michaela Smolová, 40 hlasů, č. exponátu 4 – Stitch

3. místo   Barbora Zemanová, 25 hlasů, č. exponátu 14 – Spongebob

Každý výherce soutěže dostal od školy dárkový poukaz.

Všem výhercům gratulujeme!

Olympiáda v Českém jazyku

1. místo – Markéta Hlavičková (H3)

2. místo – Patrik Lacina (CR3)

3. místo – Anna Vlková (H2)

Blahopřejeme!

Mladý průvodce

Školní kolo soutěže v oblasti cestovního ruchu Mladý průvodce se letošní školní rok uskutečnilo dne 5. 1. 2023.  Opět odhalilo nové talenty na poli cestovního ruchu. Žáci připravili podnětné trasy zájezdů na téma „Pohádková dovolená.“ Žáci se poprali s přípravou zodpovědně a podle svých znalostí z předmětů zeměpis, cestovní ruch, anglického a německého jazyka.   Do soutěže se přihlásilo šest dvoučlenných družstev a jejich zajímavé a nápadité prezentace hodnotila tříčlenná porota.

Výsledky soutěže:

1. místo – Markéta Slováková, Andrea Godulová, třída CR3

2. místo – Adéla Slívová, Kristýna Pišteková, třída H3

3. místo – Ludmila Horáková, Eliška Vešerková, třída H2

Vánoční turnaj středních škol ve futsalu

Dne 16. 12. 2022  se konal Vánoční turnaj středních škol ve futsalu pod záštitou TATRA TRUCKS a.s. ve sportovním hale VOŠ,SOŠ a SOU v Kopřivnici.

Turnaje se zúčastnilo desetičlenné družstvo chlapců Hotelové školy, které se umístilo na 5. místě z celkového počtu 8 družstev.

Mladý barman 2022

Dne 6. 12. 2022 jsme se zúčastnili soutěže  Mladý barman 2022 "O cenu starosty města"  v Českém Těšíně. Žákyně naší školy Mariana Toflová ze třídy H3 se umístila na 5. místě a Petra Danišová ze třídy H3 na 7. místě.
Cenu publika za nejlepší příběh o koktejlu vyhrála Petra Danišová.

Den otevřených dveří

Nejlepší Mojito

Soutěže o nejlepší Mojito se zúčastnilo 8 žáků.

1. místo Andrea Godulová CR3

2. místo Markéta Slováková CR3

3. místo Mariana Toflová H3

Vyřezávané jablíčko

Soutěžilo 12 žáků.

1. místo Ludmila Horáková H1

2. místo Daniela Plesníková H4

3. místo Pavel Kubáň H4

Nejpepší cappuccino

počet soutěžících 5
1. Natálie Rárová
2. Ondřej Žlebek
3. Tereza Krpcová

Zvláštní cena za nejchutnější cappuccino - Petr Štork

Metelka Austerlitz Cup 2022

Výsledky soutěží Metelka Austerlitz Cup 2022 ve Slavkově u Brna:

5. místo – Denisa Szmeková – teatender (třída H4)

11. místo – Jakub Solanský – cocktail (třída H4)

15. místo – Petra Danišová – cocktail (třída H3)

Jakub Solanský vyhrál cenu za nejlepší drink s použitím likéru Tea Spirit

Martinská husa 2022

Do korespondenčního kola soutěže Martinská husa 2022 zaslali recepturu žáci gastronomických škol, veřejnost ze širokého okolí a z různých měst.  Autoři tří vybraných originálních receptur nezůstali jen u psaní, ale pokrm k hodnocení odborné porotě vyrobili a naservírovali.

V soutěžním klání se na 1. místě umístil pokrm přihlášené originální receptury ,,Martinská husa pečená na hruškách s červeným zelím na pomerančovém džusu, s dušeným kysaným zelím, posvícenským knedlíkem a karlovarským knedlíkem se slaninou."  Recepturu přihlásili do soutěže žáci Hotelové školy Diana Fikoczková a Jiří Steffek.

Na 2. místě v soutěži se umístil pokrm s názvem ,,Husa plněná hruškami a kaštanové krokety s červeným višňovým zelím". Autorem receptury je Aleš Studýnka, učitel odborného výcviku ze Střední školy Bohumín.

Na 3. místě v soutěži se umístil pokrm s názvem ,,Pečená husa s mandlovou nádivkou na tymiánu, červené zelí na karamelu s jablky a portským vínem, bílé zelí se špekem, konfitovaným česnekem a výpečky, karlovarský knedlík a lokše. "  Recepturu přihlásili do soutěže žáci Hotelové školy Jakub Solanský a Adam Janďourek.

Samostatné odborné práce

Do soutěže Samostatných odborných prací pořádaných CERMATem a Hospodářskou komorou ČR zaslala Hotelová škola 5 prací. Čtyři oboru kuchař - číšník a jednu oboru cukrář. Tomáš Pustějovský se se svou prací "Stříbrná svatba" v kategorii kuchař - číšník umístil na 2. místě. Vedoucí práce: Mgr. Eliášová

Mladý průvodce

V prostorách společenského sálu SŠ společného stravování v Ostravě-Hrabůvce se 23. 3. 2022 konal již 12. ročník mezinárodní soutěže Mladý průvodce pro mladé odborníky v oblasti cestovního ruchu. Žáci ze 14 středních škol z Česka a Slovenska letos soutěžili se svými prezentacemi na téma „Místa, která nechcete minout“. Za naší školu soutěžila Markéta Slováková a Andrea Godulová žákyně třídy CR2 a vítězky školního kola. Příprava byla časově náročná. Soutěžící se umístili na pěkném osmém místě. Jejich úkolem bylo vytvořit nabídku pětidenního poznávacího zájezdu pro zahraniční klientelu. Soutěžící v rozmezí 12 až 15 minut představili svou prezentaci porotě, která byla složená ze zástupců Moravskoslezského klastru CR, Asociace průvodců ČR, CK a hotelů. Porota hodnotila nápaditost a originalitu při sestavování trasy, atraktivitu programu zájezdu, skladbu a strukturu nabízených služeb, ale i profesní vystupování. Soutěžící museli taktéž obhájit navržený finanční rozpočet a část prezentace přednést v cizím jazyce. Jako jednotlivci absolvovali před samotnou soutěží i vědomostní test z techniky služeb cestovního ruchu.

Školní kolo matematické soutěže „Matematický klokan“

„Matematický klokan“ je mezinárodní matematická soutěž, která probíhá napříč školami v celé republice v jednotně určený den. V letošním školním roce se konala 18. 3. 2022.
Školního kola soutěže se zúčastnilo celkem10 žáků a to v kategorii Junior pro 1. a 2. ročník – 6 žáků a v kategorii Student pro žáky 3. a 4. ročník – 4 žáci. Zadání obsahovalo různé úlohy např. z Planimetrie, Algebry, množinové matematiky apod. se zaměřením na logickou a matematickou úvahu. Na řešení 24 úloh měli žáci časový prostor 75 minut.
Nejlepšími řešiteli byli:
kategorie Junior 

1. Josef Kunz CR2
2. Tomáš Klíma  P1
3. Alena Bukovjanová  C3

kategorie Student 1

1. David Beier  P2
2. Tereza Prachařová H3
3. Jakub Wojkowský  H3

Nejlepší řešitelé obdrželi odměnu od Sdružení přátel SŠHG (dárkový poukaz).
Všem zúčastněným gratulujeme, že překonali sami sebe a zapojili své mozkové závity jinak než jen školní matematikou.

Školní kolo soutěže v anglickém jazyce pro maturitní obory

Ve dnech 8. a 16. 3. 2022 se uskutečnilo školní kolo soutěže v anglickém jazyce pro čtyřleté maturitní obory a obory nástavbového studia. Soutěž byla rozdělena na dvě kategorie – nižší pro žáky 1. a 2. ročníků a vyšší kategorie pro žáky 3. a 4. ročníků. Celkem se soutěže zúčastnilo 17 žáků.

Soutěžící pracovali s čtecími texty na jazykové úrovni B1 a B2 a s poslechovými testy na úrovni B1. Čas pro vypracování všech úkolů byl 60 minut.

V nižší kategorii se na prvních třech místech umístili tito žáci:

1. místo: M. Hlavičková - H2

2. místo. J. Doubravský – CR1 a Nguyen CR1

3. místo: N. Nytra – H2 a D. Ondříčková – CR1

Ve vyšší kategorili první tři místa obsadili:

1. místo: M. Šebesta – H4, F. Bečák - H4

2. místo: A. Janoušek - H3, O. Hykl – P2

3. místo: T. Prachařová – H3

Všem blahopřejeme!!

Odměny pro soutěžící byly pořízeny ze Sdružení SŠHG.

Hrátky s češtinou

Po dvouleté pauze se opět v minulých 14 dnech utkali žáci tříletých oborů (1. - 3. ročník) ve školní soutěži Hrátky s češtinou o pomyslný titul "Znalec/znalkyně mateřského jazyka". Celkem se klání, které proběhlo kvůli střídání tříd v týdnu sudém a lichém ve dvou termínech, zúčastnilo celkem 16 žáků a žákyň.  

Většina úkolů se týkala slovní zásoby a frazeologie, v závěrečné části však čekalo na žáky i řešení několika rébusů.
Žáci 3. ročníků byli oproti svým mladším spolužákům logicky v jisté výhodě, ale ani někteří druháci se nenechali zahanbit. Prvákům se bude v příštích letech určitě dařit více.
Na místě 1. - 3. se umístili tito žáci:
1. Vítězslav Křenek, KČ3A
2. Lukáš Slanina, KČ3B
3. Denis Lechovič, KČ3A

Školní kolo soutěže v anglickém jazyce pro tříleté obory

Dne 23. 2. 2022 proběhla soutěž v anglickém jazyce pro žáky 1. a 2. ročníků tříletých oborů. Žáci si mohli vyzkoušet jazykové dovednosti na úrovni B1, což odpovídá úrovni maturitní zkoušky. Se záludnostmi v poslechu, práci s textem či jazykové kompetenci si nejlépe poradili Leifert Jan - 1. místo, Trubačová Lucie 2. místo a Švihálková Veronika 3. místo, všichni ze třídy C1.

Všem blahopřejeme!!

Odměny pro soutěžící byly pořízeny ze Sdružení SŠHG.

Školní kolo Olympiády z českého jazyka

Přestože je hotelovka odbornou školou, může se pochlubit i úspěšnými řešiteli náročných úkolů Olympiády z českého jazyka. Celkem 11 žáků uplatnilo svou představivost a spojilo své dovednosti a schopnosti tak, aby dosáhlo co nejlepšího výsledku při plnění zapeklitých úkolů. Olympiáda z češtiny měla dvě části: gramatickou a slohovou. Zadání školního kola vypracovalo Národní centrum dalšího vzdělávání.

Se všemi složitostmi se nejlépe vypořádali:

1. Patrik Lacina, CR2

2. Daniela Plesníková, H3

3. Markéta Hlavičková, H2

Jmenovaní žáci obdrželi odměnu ze Sdružení přátel SŠHG formou dárkového šeku.

Blahopřejeme!

Zlatovar Cup 2022 v Opavě

V pátek 18. 2. 2022 se tříčlenné družstvo Hotelové školy ve složení Michal Zeithamel KČ2A, Natálie Rárová KČ2B a Blanka Kvapilová KČ2B zúčastnilo soutěže v čepování piva Zlatovar Cup 2022 v Opavě. Kromě načepovani dvou piv v časovém limitu 3 minut, šlo také o test ze znalosti teorie o výrobě piva. Obsadili 7.místo.

Podbeskydský Ještěr

Dne 9.2. 2022 se naše škola zúčastnila soutěže Podbeskydský Ještěr. Naši školu reprezentovala žákyně druhého ročníku Žaneta Denkerová, která se umístila na pátém místě.

Těšínská karafa 2022

V úterý 25. 1. 2022 se konal v Albrechtově střední škole v Českém Těšíně již 15. ročník sommelierské soutěže „Těšínská karafa 2022“.

Soutěž je určena pro studenty – sommeliery odborných škol, má 2 kategorie:

kategorie A – kadet (soutěžící je na sommelierské soutěži poprvé) a kategorie B – znalec

Soutěž má několik částí:

 • odborný písemný test
 • degustaci anonymních vzorků
 • praktickou část, která spočívá v kategorii A v servisu bílého vína a v kategorii B v servisu červeného vína v časovém limitu 5 minut. 

Na průběh soutěže dohlíží hodnotící komise, kdy předmětem hodnocení je příprava pracoviště, provedení vlastního servisu, chování sommeliera a komunikace s hostem.

Naši školu reprezentovali v kategorii A: Filip Janošec ze třídy H2, který se umístil na 10. místě a Šimon Nytra rovněž ze třídy H2, který obsadil 11. příčku.

Soutěžícím blahopřeje a přejeme hodně úspěchů v dalších soutěžích.

O nejlepší cappuccino Hotelové školy

Dne 21. 1. 2022 se konala ve škole baristická soutěž "O nejlepší cappuccino Hotelové školy Frenštát pod Radhoštěm". Soutěže se zúčastnilo 8 perfektně připravených baristů, a tak hodnocení poroty bylo velmi náročné. Výsledky byly velmi těsné. Třetí místo obsadila Natálie Rárová ze třídy KČ2B, druhé místo Sára Kocurková ze třídy KČ3B. Z vítězství se po vynikajícím výkonu zaslouženě radoval Michal Zeithamel ze třídy KČ2A. Všem zúčastněným gratulujeme.

Pohádkové variace

Dne 21. 1. 2022 se na naší škole uskutečnil Den otevřených dveří. Žáci třetího ročníku oboru Cukrář dostali za úkol vymodelovat ozdobu na dort s dětským motivem. Soutěžilo 16 žáků a jejich krásné a zdařilé variace měla možnost hodnotit veřejnost. Rozhodnutí bylo velmi těžké, neboť všechny výrobky byly pečlivě vypracované a bylo zřejmé, že žáci po dobu studia nezaháleli a získali ve svém oboru potřebnou zručnost a dovednost. Celkově bylo odevzdáno 447 hlasů. Žáci byli spokojeni, protože výsledky hlasování byly hodně vyrovnané. Nejvíce se líbila ozdoba Terezy Bartoňové (Mickey Mouse, 64 hlasů). Druhé místo obsadil Jakub Spilak (Včelka Mája, 42 hlasů). Velký úspěch měl Krteček, se kterým obsadila třetí místo Anežka Češková (40 hlasů). Výhercům srdečně gratulujeme.

Mladý cestovatel 2021

Výsledky školní soutěže Mladý cestovatel 2021:
1. místo – Markéta Slováková, Andrea Godulová (třída CR2)
2. místo – Eliška Jeřábková, Tereza Vazdová (třída CR2)
3. místo – Adéla Slívová, Markéta Hlavičková (třída H2)
Blahopřejeme!

Martinská husa 2021

Za Hotelovou školu poslal do soutěže recepturu s názvem „Svatomartinská husa se zázvorem a mandlovou nádivkou, bramborový knedlík s uzeným masem, karlovarský knedlík, zelí z červené řepy, bílé kysané zelí se slaninou“ žák 3. ročníku oboru Kuchař – číšník Denis Napoleone a umístil se na 2. místě.

Marlenka CUP 2021

Dne 2. listopadu 2021 se žákyně třídy C2 Barbora Zemanová zúčastnila cukrářské soutěže Marlenka Cup 2021, která se konala na Střední škole hotelnictví a služeb v Opavě. Tématem byl talířový dezert s využitím medu, jádrovin a sezónního ovoce. Z celkového počtu 13 soutěžících se Barbora umístila na 7. místě. Blahopřejeme!

Soutěž samostatných odborných prací

V červnu letošního roku zaslala Hotelová škola 4 samostatné odborné práce do soutěže vyhlášené Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci s Cermatem. Hodnotící komise zasedla ve čtvrtek 7. 10. 2021 a hodnotila 30 prací z celé ČR. Žáci HŠ se umístili:
1. místo Lukáš Mička - obor Kuchař - číšník, profilace kuchař pod vedením UOV Mgr. Eliášová, název práce: Stříbrná svatba rodičů
2. místo Klára Sochová - obor Cukrář pod vedením UOV S. Zalotěnková, název práce: Narozeniny
Blahopřejeme!

Školní kolo soutěže Mladý průvodce

Školní kolo soutěže Mladý průvodce v oblasti cestovního ruchu se letošní školní rok vzhledem k epidemické situaci uskutečnilo online. Přesto odhalilo nové talenty. Žáci navrhli podnětné trasy zájezdů na téma „Víkend plný překvapení“. Příprava byla neméně náročná. Vše probíhalo na dálku a žáci si své prezentace nemohli předvést tzv. naživo před diváky.  Do soutěže se přihlásilo osm dvoučlenných družstev a jejich zajímavé a nápadité prezentace hodnotila tříčlenná porota.

Výsledky soutěže:

1. místo – Markéta Slováková, Martin Slavíček, třída CR1

2. místo – Eliška Jeřábková, Nikola Melčáková, třída CR1

3. místo – Daniela Plesníková, Jakub Solanský, třída H2

Školní kolo on-line matematické soutěže

Soutěžního matematického klání on-line se celkem zúčastnilo 17 žáků 1. a 2. ročníků. Žáci řešili 15 úloh v časovém limitu 90 minut. Jednalo se o úlohy uzavřené i otevřené z oblasti číselných oborů, geometrie a také nechyběly slovní úlohy a úlohy na logické myšlení.

Každý žák měl přiděleno 45 bodů, ke kterým se jim buď 3 body přičetly, nebo odečetly podle uvedených odpovědí. Nejvíc bodů získaly dvě žákyně V. Srníčková (H1) a M. Slováková (CR1), které shodně obdržely 69 bodů. Na druhém místě s 60 body se umístil P. Lacina (CR1) a třetí v pořadí se ziskem 57 bodů byl V. Klega (H1) s 57 body.

Blahopřejeme!!

Všem zúčastněným žákům přejeme hodně úspěchů v dalším studiu i na soutěžním poli.

Soutěž pro žáky připravily a zorganizovaly Mgr. L. Lošťáková a RNDr. T. Eliášová.

Školní kolo soutěže v anglickém jazyce pro první a druhé ročníky maturitních oborů

Ve čtvrtek 25. 3. 2021 se uskutečnila on-line soutěž v anglickém jazyce pro 1. a 2. ročníky studijních oborů. Do soutěže se celkem zapojilo 10 žáků ze tříd H1, H2 a CR2. Soutěžíci mohli získala plnění jednotlivých úkolů celkem 25 bodů.

Výsledky soutěže:

 1. místo Adam Janďourek (H2) a Markéta Hlavičková (H1) se ziskem 25 bodů
 2. místo Jan Lev Zajíc (CR2) a Tereza Prachařová (H2) - 23 bodů
 3. místo Kristýna Pišteková ( H1) - 21 bodů

Všem děkujeme za účast a přejeme hodně dalších úspěchů!!

Celou soutěž koordinovala Mgr. J. Nagyová

Školní kolo soutěže v anglickém jazyce pro tříleté obory

Dne 30. března 2021 proběhlo školní kolo on-line soutěže v anglickém jazyce pro žáky tříletých oborů. Celkem se soutěže zúčastnilo 12 žáků napříč všemi obory. Žáci prokazovali svoje znalosti v práci s textem z oblasti gastronomie na úrovni B1 v daném časovém limitu. Za svoji práci mohli získat maximálně 34 bodů.

Výsledky soutěže:

 1. místo – Pustějovský Tomáš (KČ2A) - 34 bodů
 2. místo – Kanioková Amálie (KČ2B) – 33 bodů
 3. místo – Michelová Tereza (KČ2A) – 32 bodů

Všem zúčastněným žákům blahopřejeme!!

Celou soutěž koordinoval Bc. Ivan Bělunek

Soutěž  Aj - 3. a 4. ročník studijních oborů  H4, G4  a  P1

Soutěž proběhla on-line formou   17. 3. 2021

Zúčastnilo se 8 žáků.

Měli za úkol zpracovat  čtecí texty - na jazykové  úrovni  B1 a  na úrovni  B2.

Dalším úkolem byl poslech opět ve dvou úrovních B1 a B2

 1. místo obsadil - Filip Bečák ze třídy H3 ziskem 56 bodů z celkového počtu 60
 2. místo obsadil - Matěj Müller ze třídy G4  ziskem 54 bodů
 3. -   4.  místo obsadili - Martin Bradáč a Kristýna Bajnarová ze třídy G4 se stejným počtem bodů 52

Všem zúčastněným vyslovujeme pochvalu a vítězům blahopřejeme.

Za jazykovou sekci Ilona Trnková

Školní kolo Olympiády v českém jazyce

Soutěž se uskutečnila online formou ve dnech 2. a 3. prosince 2020 za účasti tříd H3 a G3.

Výsledky:

 1. místo (17 bodů) - Nikol Grufíková -  H3
 2. místo (12 bodů) -Monika Knopová-G3, Matěj Šebesta a Adéla Šeděnková - H3
 3. místo (11 bodů) - Renata Davidová, Vanessa Poláchová - H3

Soutěžící řešili obtížné úkoly týkající se morfologie, lexikologie, frazeologie, rozpoznávali a odstraňovali jazykové nedostatky.

Výše jmenovaným byla předána poukázka do drogerie DM, kterou věnuje Sdružení přátel SŠHG.

Celou soutěž koordinovala Mgr. Renata Adamcová

Soutěž Samostatných odborných prací

10. 9. 2020 byla vyhodnocena soutěž Samostatných odborných prací vyhlašovaná Hospodářskou komorou ČR, za školu bylo zasláno 5 prací, Kristýna Charenzová C3 obsadila 3. místo.

Podbeskydský ještěr 2020

Dne 13. 2. 2020 se žákyně Hotelové školy z Frenštátu pod Radhoštěm zúčastnila cukrářské soutěže Podbeskydský ještěr 2020, která se konala ve střední škole gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku – Místku. Školu reprezentovala žákyně druhého ročníku oboru cukrář Barbora Chovancová. Soutěžní úkol byl zhotovit slavnostní dort libovolné chuti na libovolné téma. Po seznámení s pracovištěm a zahájení soutěže se žákyně pustila do výroby. I přes veškerou snahu a úsilí se nakonec umístila na 12. místě.

VINNÝ COCKTAIL CUP 2020

6. 2. 2020 se v Střední škole gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec konala soutěž v připravě míchaných nápojů s použitím vína.

Naši žáci obsadili:

4. místo: Jakub Solanský (H1) + cena barmana – pana Orla

6. místo: Michal Hlavica (H3) + cena za nejpěknější ozdobu

Blahopřejeme!

Těšínská karafa 2020

14. ročník sommelierské soutěže se konal dne 29. 1. 2020 v Albrechtově střední škole v Českém Těšíně.

Naše soutěžící se umístily na: 7. místě Veronika Kneblová, na 13. místě Miriam Lezová a na 17. místě Valerie Iceli, všechny ze třídy KČ2B.

Mladý průvodce

​​​​​​​11. ročník soutěže mladých odborníků v oblasti cestovního ruchu s mezinárodní účastí proběhl v prostorách společenského sálu Střední školy společného stravování Ostrava-Hrabůvka dne 23. 01. 2020 na téma: „Svatební cesta“.

Soutěžního klání se zúčastnila dvojice Beáta Zubková a Veronika Jurečková ze třídy H4.

Na zadané téma si zvolila podtéma produktu Svatební cesta do ledového království. Destinaci Švédsko, konkrétně město Kiruna - Jukkasjärvi. Dvojice se umístila na pěkném šestém místě.

Olympiáda v českém jazyce

V týdnu od 6. 1. – 10. 1. 2020 proběhla ve třídách CR1, H1, H2, G2 a H3 olympiáda v českém jazyce. Soutěž byla zaměřena především na lexikální stránku jazyka. Žáci měli za úkol vysvětlit význam frazémů, zabývali se slovotvorbou a měli užít zvratný tvar slovesa ve větách a souvětích tak, aby se pokaždé pojilo s předmětem v jiném pádě, a zároveň měli vysvětlit význam užitých tvarů sloves.

Žáci mohli získat maximálně 30 bodů. Nejlepší řešitelé byli:

Skoncová G., H2       (12 b.)

Kubásková A., G2     (11 b.)

Grossová B., H2        (10 b.)

Celou soutěž koordinovala Mgr. Adamcová Renata

Moravský pohár 2020

Ve dnech 14. a 15. ledna 2020 se dvě žákyně 2. ročníku oboru Cukrář zúčastnily soutěže Moravský pohár v Brně. Úkolem soutěžících bylo zhotovit slavnostní dort na volné téma, 3 druhy dezertů a cukrářský monument. Výsledky práce žáků hodnotila komise odborníků z Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Ve velké konkurenci středních škol se družstvo žákyň ve složení Jana Böhmová a Klára Sochová umístilo na pěkném 4. místě.

WINTER FLAIR BARTENDING COMPETITION 2019

Soutěžící připravovali dva druhy koktejlů v těchto kategoriích

Working flair

Cuba Libre (4cl Havana club 3 anos, 2 dcl Pepsi Cola, 1/8 limetky) 

Exhibition flair

Soutěžící připravoval Fancy Cocktail, byl povinen použít min. 2 cl produktu Havana club 3 anos.

V kategorii Junior Flair Competition CBA se Kuba Adámek umístil na 1. místě.

Martinská husa 2019

Soutěž samostatných odborných prací

V soutěži samostatných odborných prací, vyhlášenou Hospodářskou komorou ČR, se umístila Anna Novotná KČ3A na 3. místě, vedoucím práce byl Bc. Christodulos.

Číšnický pětiboj  2019

Krásný úspěch se povedl na konci školního roku dvou smíšeným družstvům žáků Hotelové školy, kteří se zúčastnili soutěže Číšnický pětiboj, pořádaný SŠSS Ostrava Hrabůvka v Klimkovickém sanatoriu. V úterý 18. června 2019 získalo družstvo ve složení Radim Pospěch a Sára Stratilová KČ2A - 1. místo v soutěži družstev. Radim Pospěch zvítězil i dílčích kategoriích 1. místo v disciplíně "Skoč pro pivo", 1. místo v disciplíně "Doplň sklad", diplom za Nejlepší kvalitu čepování piva a diplom za všestrannost ve všech disciplínách. Druhé družstvo se umístilo hned v závěsu oceněných ve složení Tomáš Koleček KČ2B a Michal Hlavica H 2. 

Marlenka CUP 2019

Dne 24.4.2019 se konala v Opavě mezinárodní soutěž cukrářů Marlenka CUP 2019. Této soutěže se zúčastily dvě žákyně naší školy. Lucie Cichá z prvního ročníku, která se umístila na dvanáctém místě a Tereza Wálková z třetího ročníku na místě šestém. Soutěže se účastnilo celkem šestnáct soutěžících.

Matematický Klokan

Dne 22. března 2019 se žáci školy zúčastnili školního kola soutěže Matematický Klokan. Tuto mezinárodní soutěž pořádá v ČR Jednota českých matematiků a fyziků. V rámci jednotlivých škol se pořádá každoročně v jednom termínu ve všech krajích ČR. Žáci středních škol soutěží v kategoriích Student (vyšší kategorie) nebo Junior (nižší kategorie).

V letošním roce se do soutěže zapojilo 9 žáků v kategorii Student a 12 žáků v kategorii Junior.

Všem zúčastněným žákům blahopřejeme!

Školní kolo soutěže v českém jazyce „Hrátky s češtinou“

Ve dnech 13. a 19. března 2019 proběhlo školní kolo soutěže v českém jazyce pro žáky učebních oborů. Celkem se zúčastnilo 13 žáků, kteří řešili 18 úloh, ve kterých se potýkali především s jazykovými a stylistickými záludnostmi mateřského jazyka.

Všech zúčastněným soutěžícím blahopřejeme a přejeme hodně dalších úspěchů.

Barmanská soutěž Cassovia Koniferum Cup 2019

probíhala ve školní tělocvičně. Soutěžilo se ve dvou soutěžních kategoriích Long drink a Soft drink. V kategorii Long drink bylo povinné použít Koniferum borovičku 37,5% a to minimálně 3cl na jednu porci. V kategorii Soft drink bylo povinné použít minimálně 1cl sirupu značky Monin, 3cl džusu Rauch a 5cl jedné suroviny od značky Budiš.  Žákyně Denisa Trnová vyhrála pohár za 2.místo v těchto kategoriích.

Juniorská barmanská soutěž „O pohár náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje 2019“

Dne 14. 3. 2019 pořádala Hotelová škola Frenštát pod Radhoštěm pod záštitou Moravskoslezského kraje a odbornou garancí České barmanské asociace již v pořadí 9. ročník Mezinárodní juniorské barmanské soutěže „O pohár náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje“.

Jakub Adámek (H1) – 7. místo

Markéta Grimmová (H4) – 11. místo

Zlatovar Cupu 2019

Opava - 8. 3. 2019

žákyně H2 Denisa Trnová, Nela Bartošková a Monika Škarková - umístily se na 9. místě.

Podbeskydský ještěr 2019

Slavnostní dort na libovolné téma
Lukáš Buryan C2 - 7. místo.

Ahol Cup 2019

Barista

Grygarová Veronika - 4. místo, Koláček Petr - 9. místo

Tetender

Jurečková Veronika H3 - 7. místo, Papaj Matyáš G2 - 10. místo

Barman

Horvátová Pavlína - 8. místo, Grimmová Markéta - 19. místo

VINNÝ COCTAIL CUP 2019 BZENEC

Dne 7. února 2019 se v příjemném prostředí školního hotelu Junior v Bzenci konala barmanská soutěž VINNÝ COCTAIL CUP 2019. Soutěž pořádala Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec. Soutěžním úkolem bylo využití tichých vín v připravovaném drinku.

Letošního ročníku se jako soutěžící zúčastnili žáci 2. ročníku Denisa Trnová (H2) a Michal Hlavica (H2), pod vedením Mgr. Jurčové. Denisa připravila long drink s názvem Lady, který míchala v šejkru s použitím vína Saugvignon, ginu a džusu. Jednalo se o drink určený pro aktivní seniorky na letní osvěžení.

Michal použil rovněž bílé víno. Celý drink byl připraven ze sirupu Monin a kaštanového a vanilkového brandy. Ozdobu vytvořil ze sušených hrušek a rozinek.

Oba soutěžící úkol splnili velmi dobře a umístili se na 4. místě.

Celý soutěžní den probíhal v příjemné, přátelské atmosféře.

Mgr.  Jurčová

Školní kolo soutěže v anglickém jazyce pro tříleté obory

Dne 29. ledna 2019 proběhlo školní kolo soutěže v anglickém jazyce pro žáky tříletých oborů. Celkem se soutěže zúčastnilo 11 žáků, kteří prokazovali svoje znalosti v práci s textem, dále si museli dokázat poradit s anglickým poslechem a součásti soutěže bylo také mluvené slovo.

Všem blahopřejeme!!

Odměny pro soutěžící byly pořízeny ze Sdružení SŠHG.

Školní kolo soutěže v anglickém jazyce

Dne 29. ledna 2019 proběhlo školní kolo soutěže v anglickém jazyce pro žáky maturitních oborů. Celkem se soutěže zúčastnilo 7 žáků, kteří absolvovali poslechový test, dále museli pracovat s anglickým testem a na závěr byl rozhovor se zkoušejícím na vylosované téma.

Všem zúčastněným žákům blahopřejeme!

Těšínská karafa 2019

V úterý 29. 1. 2019 se v Albrechtově střední škole v Českém Těšíně konal již 13. ročník sommelierské soutěže Těšínská karafa. V letošním roce soutěžili 2 žáci naší školy – Alexandra Janíčková a Tomáš Koleček ze třídy KČ2B.

Soutěž se skládá z několika částí.

První část tvoří náročný písemný test, prověřující znalosti a vědomosti z oblasti vinohradnictví, výroby vína, enologie, znalostí „vinařského zákona“ a jeho aktualizací, dále prověřuje i znalosti ze světových vinařských regionů a taky ostatních skupin nápojů.

Druhou část tvoří odborná degustace, kde se hodnotí správné zařazení vína, ročník, vinařská oblast a podoblast a především charakteristika předložených vzorků vín.

Ve třetí části soutěže žáci provádějí odborný servis bílého vína, tzn. odborná prezentace, správné posouzení konkrétního vína, degustace, dodržování společenských zásad při servisu, doporučení vhodných pokrmů a samotný servis. Všechny úkoly musí být provedeny ve stanoveném časovém limitu. Soutěž je organizována tak, že po první a druhé části postupují nejlepší soutěžící k servisu vína.

Prvním dílčím úspěchem Alexandra a Tomáše byl postup do další části soutěže. Celkově se žáci se umístili na 6. a 7. místě a obdrželi diplom za účast v soutěži.

Soutěžící dosáhli velmi pěkných výsledků v části servisu vína, komunikaci s hostem i doporučování vhodných pokrmů k připravenému vínu.

Oběma soutěžícím blahopřejeme!

„Z pohádky do pohádky“

351 hlasů veřejnosti na Dni otevřených dveří Hotelové školy 30. 1. 2019 obohatilo soutěž „Z pohádky do pohádky“, kdy návštěvníci školy dávali své hlasy exponátům, které tvořili žáci oboru Cukrář z mléčné modelovací hmoty.

Vítězem soutěže se stala žákyně Adéla Jandová s celkovým počtem 83 získaných hlasů za exponát č. 2. Blahopřejeme!

Gastrojunior Junior Brno 2019

11. místo – stříbrné pásmo – Jan Kubáň (G3)

17. místo – diplom – Tereza Wálková (C3)

Mladý průvodce

Dne 17. ledna 2019 se uskutečnil již 10. ročník mezinárodní soutěže mladých odborníků v oblasti cestovního ruchu. Soutěž se konala v prostorách společenského sálu Střední školy společného stravování Ostrava-Hrabůvka. Cílem soutěže je vyhledávání a podpora talentovaných mladých odborníků v cestovním ruchu.

V rámci tématu soutěže „100 let československé historie“ se všichni nejdříve absolvovali vědomostním test z historie. Poté dvojčlenné týmy během 15 minut představily svou prezentaci. Letošním úkolem bylo vytvořit pětidenní poznávací zájezd za kulturněhistorickými památkami České a Slovenské republiky.

Komise, složená ze zástupců Moravskoslezského klastru cestovního ruchu, Asociace průvodců, cestovních kanceláří a hotelů, hodnotila nápaditost a originalitu při sestavování trasy, atraktivitu programu zájezdu, skladbu a strukturu nabízených služeb, ale i profesní vystupování. Soutěžící museli také obhájit navržený finanční rozpočet a část prezentace přednést v cizím jazyce. Záštitu nad soutěží převzali Moravskoslezský klastr cestovního ruchu a Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje.

Soutěže se celkem zúčastnilo 11 škol z Moravy, Čech a Slovenska. Hotelovou školu reprezentovaly Eliška Míčková (H4) se spolužačkou. Obě děvčata bojovala statečně, a i když se neumístila na prvních třech místech, přivezly si spoustu nových inspirací a zkušeností.

Mladý cestovatel aneb 100 let naší republiky

Dne 5. prosince 2018 se v Hotelové škole konal 2. ročník soutěže Mladý cestovatel, tentokrát na téma 100 let československého státu. Výkony žáků oboru Hotelnictví hodnotila komise, jejímž předsedou byl pan Marián Žárský, ředitel Městského kulturního střediska ve Frenštátě p. R. A jak to dopadlo? První dvě místa obsadila družstva žáků třídy H3, třetí místo patří družstvu žáků ze 2. ročníku. Ceny soutěžícím dodalo Sdružení přátel školy. Vítězné družstvo bude reprezentovat školu v lednu 2019 na mezinárodní soutěži Mladý průvodce v Ostravě. Blahopřejeme!

Variace motivů na vyřezaném jablíčku

Školní kolo soutěže pro žáky školy

Vánoční variace z peníku

Školní kolo soutěže pro žáky školy