Město Frenštát pod Radhoštěm a Hotelová škola Frenštát pod Radhoštěm pořádají již tradičně korespondenční soutěž o originální recepturu na martinskou husu. Sešlo se 17 tradičních i netradičních receptur, ze kterých byly odbornou porotou vybrány tři.  Vybrané receptury se připravovaly ve čtvrtek 3. 11. 2022 v Gastrocentru Hotelové školy pod dohledem samotných autorů receptur a ve spolupráci s žáky a zaměstnanci Hotelové školy. Odborná porota  ve složení: předseda Asociace kuchařů a cukrářů, pobočky Severní Morava a Slezsko, zástupkyně ředitele pro praktické vyučování a školské služby Hotelové školy a zástupce města Frenštát p. R. – měla po degustaci jednotlivých porcí nelehké rozhodování. Vítězové si převezmou ocenění na pódiu náměstí ve Frenštátě p. R. v rámci Martinských trhů dne 12. 11. 2022.

Do korespondenčního kola soutěže Martinská husa 2022 zaslali recepturu žáci gastronomických škol, veřejnost ze širokého okolí a z různých měst.  Autoři tří vybraných originálních receptur nezůstali jen u psaní, ale pokrm k hodnocení odborné porotě vyrobili a naservírovali.

V soutěžním klání se na 1. místě umístil pokrm přihlášené originální receptury Martinská husa pečená na hruškách s červeným zelím na pomerančovém džusu, s dušeným kysaným zelím, posvícenským knedlíkem a karlovarským knedlíkem se slaninou. Recepturu přihlásili do soutěže žáci Hotelové školy Diana Fikoczková a Jiří Steffek.

Na 2. místě v soutěži se umístil pokrm s názvem Husa plněná hruškami a kaštanové krokety s červeným višňovým zelím. Autorem receptury je Aleš Studýnka, učitel odborného výcviku ze Střední školy Bohumín.

Vybraná receptura Pečená husa s mandlovou nádivkou na tymiánu, červené zelí na karamelu s jablky a portským vínem, bílé zelí se špekem, konfitovaným česnekem a výpečky, karlovarský knedlík a lokše se umístila na 3. místě. Recepturu přihlásili do soutěže žáci Hotelové školy Jakub Solanský a Adam Janďourek.

Vítězům soutěže měli příležitost poblahopřát významní hosté: starosta města Frenštát p. R. Ing. Rejman a ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Ing. Kotyza.