Těšínská karafa 2020

14. ročník sommelierské soutěže se konal dne 29. 1. 2020 v Albrechtově střední škole v Českém Těšíně.

Soutěž se skládá z několika částí.

První část tvoří náročný písemný test obsahující 100 otázek, prověřující znalosti a vědomosti z oblasti vinohradnictví, historie výroby vína, enologie, znalostí „vinařského zákona“ a jeho aktualizací, dále prověřuje i znalosti ze světových vinařských regionů a taky ostatních skupin nápojů.

Druhou část tvoří odborná degustace, kde se hodnotí správné zařazení vína, ročník, vinařská oblast a podoblast a především charakteristika předložených vzorků vín.

Třetí část se týká odborného provedení servisu červeného vína formou dekantace. To znamená odborná prezentace, správné posouzení konkrétního vína, degustace, dodržování společenských zásad při servisu, doporučení vhodných pokrmů a samotný servis. Toto musí být provedeno ve stanoveném časovém limitu.

Dalšími úkoly je pro finalisty provedení servisu sektu pro 4 osoby, oprava vinného lístku a doporučení vín k předloženému menu.

Naše soutěžící se umístily na: 7. místě Veronika Kneblová, na 13. místě Miriam Lezová a na 17. místě Valerie Iceli, všechny ze třídy KČ2B. Pochvalu si zaslouží všechny, protože tato soutěž v letošním ročníku byla určena především soutěžícím, kteří již mají soutěžní zkušenosti, ale pro naše děvčata to byla zkušenost první. Veronika dosáhla dokonce za servis vína nejvyšší počet bodů ze všech soutěžících.

Při vyhlašování výsledků byly soutěžícím předávány diplomy za účast a fotografie všech účastníků soutěže.

Jurčová Marie