Tříměsíční pracovní stáže v Německu

Již patnáctý školní rok se škole daří organizovat pro žáky tříměsíční praxe v Německu. V průběhu srpna a září se z praxe vrátilo 8 žáků, kteří pracovali především v hotelech, restauracích a kavárnách. Konali praxi ve spolkových zemích Badensko-Württembersko, Šlesvicko-Holštýnsko a Meklenbursko – Přední Pomořansko. Náklady na stravu, ubytování a cestu jsou hrazeny zaměstnavatelem. Po úspěšném absolvování praxe všichni žáci obdrží vysvědčení o absolvované praxi.

Žáci hodnotili svůj pobyt jako profesně, studijně i osobnostně velmi prospěšný.


V období červen – srpen jsem absolvovala tříměsíční stáž v Německu, konkrétně na severu země ve městě Lübeck, nedaleko Baltského moře.

Lübeck je překrásné, přístavní a kdysi hanzovní město se spoustou středověkých míst, které jsou zároveň zapsány v seznamu UNESCO.  Město je obrovským lákadlem pro turisty a to hlavně z důvodu, že se zde nachází sídlo Niederegger, což je německá potravinářská společnost, která se zabývá výrobou marcipánu a nugátu.

Má praxe probíhala v menším *** hotelu jménem Phönix HotelAlter Speicher umístěném téměř v centru města. Ubytovaná jsem byla přímo na hotelu v podkrovním pokoji pro zaměstnance, který disponoval sociálním zařízením.

Pracovala jsem několikrát i 11 dní v kuse a to 8 hodinové směny. Vypomáhala jsem jak v kuchyni, tak při debarasu se snídaní, avšak nejdůležitější pracovní náplní byl úklid.

Pracovní kolektiv byl plný mladých lidí, až na výjimku našeho Hausmeistera. Celé 3 měsíce jsem pracovala mezi samými kuřáky a mohu hrdě prohlásit, že mě k tomuto zlozvyku nestáhli!

Zážitků mám spoustu, zúčastnila jsem se různých akcí, ať už přímo u moře nebo v centru města. Prožila jsem i drsnější chvíle týkající se psychického stavu, ale na druhou stranu s menším odstupem času mohu říci, že mě to neskutečně zocelilo, vím, že se neztratím, uvědomila jsem si spoustu věcí, které se týkají rodiny, přítele, kamarádů atd.

Co říci na závěr? Na ty špatné věci, které jsem zažila, jsem už téměř zapomněla a mám už jen ty pozitivní vzpomínky. A pokud mohu, tak bych chtěla všem studentům a mladým lidem, vzkázat, ať zkusí na nějakou chvíli odcestovat zcela sami do úplně cizího prostředí!

Natálie L.

Odborná stáž ve Francii od 2. 3. 2017 do 23. 3. 2017

Dne 2. března 2017 odjely dvě žákyně druhého ročníku oboru Cukrář na odbornou třítýdenní stáž do Francie. Stáž se uskutečnila v rámci Smlouvy o reciproční výměně žáků mezi Hotelovou školou a zařízením CFA v Saint Michel Mont Mercure.



„Rozhodly jsme se pro cestu letecky. Naše cesta začala 2. března na letišti v Praze, odkud jsme letěly do Amsterdamu, kde jsme strávily 5 hodin čekáním na let do Nantes. V letadle jsme prožívaly obavy a strach z toho, jaká bude naše hostitelská rodina, jak to bude všechno probíhat a jestli se domluvíme.


Obě rodiny nás čekaly na letišti v Nantes a všechen strach a obavy z nás spadly již v autech, kdy si nás hostitelské rodiny odvážely domů. Obě rodiny byly báječné, všichni členové rodiny se snažili s námi komunikovat, byli pohostinní a velice milí a vstřícní.


První den jsem se šla seznámit s provozovnou a pracovním kolektivem. Provedli mě celým provozem a ukázali, co budu druhý den dělat. Hned jsem věděla, že o práci zde nouze nebude, takže praxe bude rychle utíkat. Pracovala jsem společně s dalším žákem – Faustinem, v jehož rodině jsem bydlela. Pracovala jsem ve všedních dnech od 7 - 14 hodin a v sobotu od 6 – 13 hodin. Volno jsem měla v neděli a ve středu.


Stravování jsem měla zajištěné také v hostitelské rodině. Oběd a večeře se skládala
z hlavního chodu, bagety a sýra a na závěr bylo vždy něco sladkého.

V provozovně jsme chystali typické francouzské ovocné koláče, sušenky, panchocolu, croissanty, plněné banánky z odpalovaného těsta, ovocné smetanové dorty, ovocné košíčky různých typů, pudinkové buchty, čokoládové a sezamové bagetky. Ty to výrobky jsem si také vyzkoušela připravit. Téměř každý den jsem také pomáhala dělat bagety a sendviče různých typů a příchutí např. kuřecí, tuňákové, lososové bagety a také vegetariánské bagety. Při výrobě baget jsme používali rozvalovací stroj. Bagety se pekly ve velkých pecích, do kterých se plechy dávaly pomocí velké dřevěné tyče.


Ve volných dnech jsem byla na pobřeží Pornic a v přístavu. Hostitelská rodina mě vzala také na výlet do centra města Nantes, kde jsem si prohlédla turistické centrum, zámek a tržnici. Jeden večer jsem strávila v Magdině rodině, která byla velice milá, vstřícná a příjemná.

Celý pobyt ve Francii mi hodně dal do praktického života. Je to obrovská zkušenost, pro další seberealizaci a posunulo mě to i v rozhodování a k rychlejšímu pracovnímu tempu. Naučila jsme se nebát se nových věcí a využít každé příležitosti, co se naskytne. Poznala jsem, jak se dělá cukrařina jinde, a že všude se musí pracovat.




Pro příští žáky, kteří pojedou do Francie nebo na jinou zahraniční stáž, doporučuji, neváhejte ani vteřinu a prostě jeďte. Budete mít nezapomenutelné zážitky a zkušenosti, které se málokomu poštěstí získat.“


Tina T.


Zahraniční letní stáže v německy hovořících zemích

Praxe v německy hovořících zemích má ve škole již čtrnáctiletou tradici. Za tu dobu ji absolvovalo více 150 žáků naší školy. Je významnou příležitostí na cestě za novými výzvami v oblasti hotelnictví a gastronomie, stejně jako jednoznačným osobnostním, jazykovým i odborným přínosem.


Německo

V době od 1. 6. 2016 do 30. 9. 2016 se tří měsíční pracovní stáže v Německu zúčastnilo celkem 11 žáků Hotelové školy. Žáci vykonávali praxi ve vybraném gastronomickém zařízení, na pozici kuchař, číšník, barman nebo pokojská. Pracovní zařazení si volili dle osobních preferencí. Žáci pracovali na základě uzavřené pracovní smlouvy, která specifikuje podmínky, pracovní dobu a výši platu. Náklady na stravu, ubytování a cestu jsou hrazeny zaměstnavatelem.

Po úspěšném absolvování praxe všichni žáci obdrželi vysvědčení o absolvované praxi.


Švýcarsko

Studijní a pracovní stáž ve Švýcarsku se konala v termínu od 5. 6. do 4. 10. 2016. Stáž měla dvě roviny. Na počátku stáže se žáci vzdělávali v Hotelové škole Swiss Hospitality Academy v Churu Postupně poznávali zákonitosti, normy, specifika švýcarské gastronomie a zdokonalovali se v jazyce. Poté složili souhrnnou zkoušku a odjeli do místa výkonu pracovní části své stáže, kde pracovali pod odborným vedením 3,5 měsíce.

Na závěr stáže obdrželi certifikát a hodnocení své stáže.