Stáž žáků školy v partnerské škole MFR Sant Michael Mont Mercure

V termínu od 30. 3. do 3. 4. 2023 byli na stáži v partnerské škole MFR Sant Michael Mont Mercure (Francie) dva žáci školy ze třídy H3, Markéta Hlavičková a Šimon Nytra.
Pracovali a byli ubytováni v hotelu Áloe v nedalekém městě Les Herbiens. V průběhu stáže navštívili spoustu zajímavých míst, účastnili se dne otevřených dveří, setkali se s francouzskou gastronomií a hlavně získali zkušenosti s prací v zahraničí, kde největší výzvou byla jazyková bariéra. 

Stáž francouzských praktikantů v Hotelové škole Frenštát pod Radhoštěm

V letošním školním roce přijeli do Hotelové školy v rámci recipročních výměn 3 praktikanti z Francie ve dvou termínech. V prvním termínu od 23. 1. do 12. 2. 2023 přijel Niels. Ve druhém termínu od 21. 2. do 11. 3. 2023 přijel Nolan a Julie. Pracovali v cukrářském centru Hotelové školy, kde se učili připravovat oblíbené národní dezerty. Odvezli si recept na valašský frgál a líbilo se jim zdobení medových perníčků. Žáci i učitelé odborného výcviku měli možnost být u přípravy a ochutnat dezerty, které připravili francouzští praktikanti dle jejich zvyklostí.

Kromě odborných dovedností měli možnost poznat také kulturu našeho kraje, ochutnat pokrmy České kuchyně a poznat zajímavá místa regionu.  O víkendový program  střídavě připravili žáci tříd H3, H4, CR3 a CR4.

Na dny 28.1 a 29.1.2023 čtyři žáci třídy H3 spojili své hlavy dohromady a připravili program pro výměnného studenta z Francie. Sobota 28.1.2023 se odehrála ve Štramberku pod vedením Kristýny Pištekové a Markéty Hlavičkové. Program začal ukázkou výroby a zakoupením štramberských uší a prohlídkou po okolí. Poté následovala návštěva Cukrárny U Dvou Hezounů, kde je možno si zakoupit teplý nápoj, či výborný dezert. Po chvilce relaxu u kávy a čaje následovala procházka do Kopřivnice a oběd v restauraci. Program byl zakončen nákupem pár českých dobrot, aby bylo ve volném čase co mlsat!

Neděli 29.1.2023 si vzali na starost Šimon Nytra a Maxmiliána Kubánková. Program se uskutečnil v Rožnově pod Radhoštěm. Maxi bohužel dva dny předtím onemocněla, ale naštěstí za ní zaskočila žákyně třídy CR3, Miriam Malinová. Výlet začal individuální prohlídkou Dřevěného městečka, které je nejstarší částí Valašského muzea v přírodě a najdeme zde spoustu originálních dřevěných staveb, které byly postaveny podle předloh Rožnovského náměstí. Výlet byl zakončen návštěvou obchodu pro něco dobrého na zub a kavárny U Libuše. 

Při sobotním programu jsme s Míšou Štefkovou z H3 a Francouzem Nolanem navštívili oba zámky ve Valašském Meziříčí - Zámek Žerotínů, ve kterém jsme mohli vidět výstavu replik českých korunovačních klenotů, a zámek Kinských, kde jsme prošli všechny dostupné expozice, včetně interaktivní expozice s názvem ,,Člověk v krajině, krajina v lidech". Program jsme si všichni užili a Nolan se i dozvěděl něco více o české historii a přírodě díky mým ,,skvělým" překladatelským schopnostem". - Maki Hlavičková

V neděli jsme byli v Rožnovském pivovaru a Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.